42nd Legislature | 1st Session
Éric Girard (Lac-Saint-Jean)

Éric Girard

Member for Lac-Saint-Jean
Coalition avenir Québec
Parliamentary Assistant to the Minister of Energy and Natural Resources

Vidéo de présentation

Offices held

Elected as Member for Lac-Saint-Jean in the general election held on October 1, 2018

Current Offices

  • Member of the Select Committee on the Evolution of the Act respecting end-of-life care since March 31, 2021
  • Parliamentary Assistant to the Minister of Energy and Natural Resources since December 21, 2018
  • Member of the Committee on Agriculture, Fisheries, Energy and Natural Resources since November 30, 2018
  • Member of the Committee on Planning and the Public Domain since November 30, 2018

Previous Offices

  • Parliamentary Assistant to the Minister of Agriculture, Fisheries and Food (agriculture) du November 7, 2018 au December 21, 2018
Contact Information

Parliament

Hôtel du Parlement
1045, rue des Parlementaires
RCBureau RC 93
Québec (Quebec)  G1A 1A4
Telephone: 418-263-0697

Electoral division

510-A, rue Sacré-Coeur Ouest
Case postale 2025
Alma (Quebec)  G8B 1L9
Telephone: 418-668-6149
Fax: 418-668-0684