42nd Legislature | 2nd Session
Nathalie Roy

Nathalie Roy

Member for Montarville
Coalition avenir Québec
Minister of Culture and Communications

Vidéo de présentation

Offices held

Reelected as Member for Montarville in the general election held on October 1, 2018

Current Offices

  • Member of the Comité ministériel des services aux citoyens since October 31, 2018
  • Minister of Culture and Communications since October 18, 2018
  • Member of the Comité de législation since October 18, 2018

Previous Offices

  • Minister Responsible for the French Language du October 18, 2018 au September 4, 2019
  • Member of the Conseil du trésor du October 18, 2018 au June 22, 2020
Contact Information

Department

Ministère de la Culture et des Communications
Édifice Guy-Frégault
225, Grande Allée Est, bloc A
1er étage
Québec (Quebec)  G1R 5G5
Telephone: 418-380-2310
Fax: 418-380-2311
Ministère de la Culture et des Communications
1435, rue de Bleury
bureau 800
Montréal (Quebec)  H3A 2H7
Telephone: 514-873-2137
Fax: 514-873-0980

Electoral division

1570, rue Ampère
Bureau 500
Boucherville (Quebec)  J4B 7L4
Telephone: 450-641-2748
Fax: 450-641-0689